Az animációkészítés kulisszatitkai – Így születik meg egy film a PixieBug Stúdióban
Üdvözlünk a Pixiebug Stúdió varázslatos világában! Ha valaha is kíváncsi voltál rá, hogyan lesz egy ötletből lenyűgöző animáció, akkor most eláruljuk a titkot. Megmutatjuk lépésről lépésre, hogyan készítjük el motion design filmjeinket, a megrendeléstől egészen a végső átadásig.
Bár a folyamat kreatív és izgalmas, azért néha olyan érzés, mintha egyszerre próbálnánk zsonglőrködni egy festőállvánnyal, egy hangfelvevővel és egy grafikustáblával. De hát épp ettől izgalmas!
0.) Az első lépés: a nagy ötlet és az ajánlatkérés
Valahonnan mindig el kell indulni. Minden film egy jó ötlettel kezdődik! Általában ez úgy néz ki, hogy kapunk egy üzenetet vagy telefonhívást: „Sziasztok! Szükségünk lenne egy animációra!” Átbeszéljük az elképzeléseket, célokat és a film üzenetét és ezen a ponton elkezdjük kibogozni az igényeket, a részleteket és ha szükséges, a költségkeretet is. Az árajánlatunk nem kőbe vésett, hanem rugalmas – az anyagi lehetőségekhez igazítjuk a stílust és a technikai megoldásokat, annak érdekében, hogy a lehető legtöbbet hozzuk ki a projektből. Például a MAVIR LIFE projekt esetében az eredeti elképzelés kézi rajzolású, történetközpontú animáció lett volna, de a költségkeret miatt újraterveztük a megoldást. A film végül egy jópofa magyarázó animáció lett. A karaktereket MOHO-ban mozgattuk, az egyik karaktert megspórolva egy élő szereplő is került a filmbe, továbbá infó-animációs, motion design elemekkel színesítettük a filmet – a végeredményt pedig imádta az ügyfél!
1.) Szerződés, nyersanyagok, és a startpisztoly eldördül
Ha mindenki rábólint az ajánlatra, akkor elindulunk. Pontosítjuk a határidőket, begyűjtjük a szükséges brand elemeket, logókat, fotókat, leírásokat, és persze jön a szerződéskötés, hogy minden tiszta és átlátható legyen. Ez az a pont, amikor hivatalosan is elköteleződünk egymás felé – akár egy animált esküvő, csak kicsit kevesebb tortával.
2.) Szövegkönyv és forgatókönyv – A történet alapjai
Miután a korábbi megbeszéléseken kitaláltuk, miről fog szólni az animációs film. A szövegkönyvben és forgatókönyvben minden egyes jelenetet precízen megtervezünk, mert egy jó animáció nem csak szép, hanem érthető is.
A szövegkönyv az animáció lelke – ez dönti el, ki mond mit, lesznek-e karakterek, vagy csak egy bölcs narrátor duruzsol a háttérben. Néha a megrendelő írja, néha mi. A lényeg, hogy érthető, gördülékeny és ütős legyen, mert egy unalmas szöveget még a legmenőbb animáció sem ment meg.
A forgatókönyv az animáció térképe – ebből tudjuk, merre kanyarodik a történet, mikor robban be a látvány, és hol kell majd hatásszünetet tartani egy drámai narrátor-mondat után. Ez szorosan kapcsolódik a szövegkönyvhöz: ha abban már eldőlt, hogy egy kedves kis bagoly meséli el a sztorit, akkor a forgatókönyv megmutatja, hogy közben egy ágon billeg, vagy épp egy PowerPoint-prezit pörget a szárnyaival. Itt határozzuk meg a jelenetek sorrendjét, a vizuális és dramaturgiai megoldásokat – vagyis, hogy ne csak jó legyen a sztori, hanem hogy vizuálisan is megfelelően erősítsünk rá a történetre.
3.) Storyboard – A képregényváltozat
Elkészítjük a storyboardot, ami egy képes forgatókönyv arról, hogy mi fog történni a filmben. Ez a fázis tulajdonképpen olyan, mintha a film képregényes verzióját rajzolnánk meg. Itt még senki nem mozog, de már látni, hogy mi történik. Tehát a storyboard segít vizualizálni a történetet, és biztosítja, hogy minden a megfelelő helyen és időben történjen.
4.) Vázlatos animatik – Megmozdul az ötlet
A következő lépés egy animatik, vagyis a storyboard képeiből készült időzített videó, vezérhanggal (ideiglenesen általunk felvett hanganyag a szövegköny alapján). Ez olyan, mint egy diafilm, ami már elkezdett életre kelni és segít abban, hogy még az animáció elkészítése előtt lássuk, hogyan fognak működni a jelenetek és a tempó.
5.) Narráció felvétele – Szavak életre keltése
Az elkészült szövegkönyvet végre életre kelltjük! Ebben a fázisban rögzítjük a hanganyagot. A jó narráció olyan, mint a tökéletes fűszerezés egy ételben – észrevétlenül működik, de nélküle nem az igazi.
Ha a filmben karakterek is szerepelnek, akkor jön a nagy casting: egy színészadatbázisból kiválasztjuk a legmegfelelőbb hangokat, majd a színészekkel egyeztetünk egy időpontot, és irány a stúdió! Ott aztán ők profi módon felmondják a szerepükhöz tartozó monológokat, mi pedig elégedetten bólogatunk. Ha viszont csak narrátor hang lesz a filmben, akkor egyszerűbb a dolgunk: egyetlen színészt kell kiválasztani, és máris mehet a teljes szövegkönyv felvétele. Végül a hangmérnök megvágja, finomhangolja az anyagot, és már kész is a narráció – mi pedig örömmel vethetjük rá magunkat az animáció következő lépésére!
6.) Grafikai elemek készítése – Karakterek és hátterek tervezése!
Most jön a móka része: a figurák és a helyszínek megtervezése. Itt formáljuk meg a szereplőinket, és alkotjuk meg a világot, amelyben élnek. A karakterek dizájnja és a háttérvilág megteremtése kulcsfontosságú a történet hangulatának megalapozásában.
Ez a műhelymunka része: megrajzoljuk a karaktereket, háttereket és minden vizuális elemet (tárgyakat, ikonokat).
7.) Advanced animatik – Kezd minden összeállni
Az elkészült grafikai elemeket beillesztjük az animatikba, vagyis a storyboard képeket lecseréljük és a végleges színes-szagos grafikai elemek kerülnek be a felvett narrációval együtt. Így már egy pontosabb képet kapunk a film végső látványáról, hangulatáról, dinamikájáról. Ez az utolsó ellenőrzési pont az animáció előtt, ahol még könnyen lehet változtatni.
8.) Animáció – Megmozdul a világ
Itt kezdődik az igazi varázslat! A karakterek életre kelnek, a jelenetek megelevenednek, és az egész világ mozgásba lendül. A karakterek mozgását, arckifejezéseit és interakcióit készítjük el, hogy a történet életre keljen. Ez a szakasz időigényes, de rendkívül izgalmas, hiszen itt válik a papírra (képernyőre) álmodott világ valósággá.
9.) Hang design – A Film hangos lendülete
A látvány mellett a hangok és a zene is elengedhetetlen. A megfelelő hanghatások (szél, dörrenés, puffanás, lépések hangja, pohár koccanás, stb.) és zenei aláfestés hozzáadása fokozza a film hangulatát, és segít a nézőknek még inkább beleélni magukat a történetbe.
Irány vissza a hang stúdióba! A felvett narráció és monológok mellé hozzáadjuk a háttérzenéket, a hangeffekteket, és a hangmérnök elvégzi ezek összehangolását vagyis a keverést.
10.) Átadás – A nagy premier
Elérkezett a nagy pillanat: az átadás!
Minden készen áll, az ügyfél elégedett, és mi boldogan adjuk át (digitálisan) az elkészült művet. Az ügyfél pedig… lehetőleg visszatér hozzánk a következő projekttel! 😁
Az animációs filmkészítés tehát egy izgalmas, összetett folyamat, ahol az ügyfél visszajelzései kulcsszerepet játszanak. Minden fázisnál figyelünk arra, hogy csak akkor lépjünk tovább, ha a megrendelő is elégedett az addigi eredménnyel.
Reméljük, hogy ez a kis betekintés segített megérteni az animációs filmkészítés folyamatát. Ha bármilyen kérdésed van, ne habozz kapcsolatba lépni velünk!
Miért érdemes velünk dolgozni?
A Pixiebug Stúdióban a kreativitás és a profizmus találkozik. Mi nem csupán animációkat készítünk – mozgásba hozzuk az elképzeléseidet, hogy életet adjunk az üzenetednek, és célba érjen!
Ha szeretnéd, hogy a következő projekted életre keljen, vedd fel velünk a kapcsolatot!
📌 Weboldalaink:
👉 reginabacsa.com
👉 jeva.hu
👉 pixiebug.hu